Życie towrzyskie i jakiekolwiek

  Zainteresuj tematem więcej osób:


Strona 28 z 35

ŻEGO GOŚĆ 03-12-10 20:23

Jaki! zawołany.Żebyś ty widział moje merynosy, woły!Ja, co pierwej nie znałem, co owies, co słoma,Mam sławę najlepszego w Litwie ekonoma.

Odpowiedz Cytuj
KUBA GOŚĆ 03-12-10 20:23

Wzięto cię niespodzianie?

Odpowiedz Cytuj
ŻEGO GOŚĆ 03-12-10 20:24

Od dawna słyszałemO jakimś w Wilnie śledztwie; dom mój blisko drogi.Widać było kibitki latające czwałemI co noc nas przerażał poczty dźwięk złowrogi.Nieraz gdyśmy wieczorem do stołu zasiedliI ktoś żartem uderzył w szklankę noża trzonkiem,Drżały kobiety nasze, staruszkowie bledli,Myśląc, że już zajeżdża feldjeger ze dzwonkiem.Lecz nie wiedziałem, kogo szukają i za co,Nie należałem dotąd do żadnego spisku.Sądzę, że rząd to śledztwo wynalazł dla zysku,Że się więźniowie nasi porządnie opłacąI powrócą do domu.

Odpowiedz Cytuj
ŻEGO GOŚĆ 03-12-10 20:25

Jużci przecież bez winy w Sybir nas nie wyślą;A jakąż winę naszą znajdą lub wymyślą?Milczycie, - wytłumaczcież, co się tutaj dzieje,O co nas oskarżono, jaki powód sprawy?

Odpowiedz Cytuj
TOM GOŚĆ 03-12-10 20:25

Powód - że Nowosilcow przybył tu z Warszawy.Znasz zapewne charakter pana Senatora.Wiesz, że już był w niełasce u imperatora,Że zysk dawniejszych łupiestw przepił i roztrwonił,Stracił u kupców kredyt i ostatkiem gonił.Bo pomimo największych starań i zabiegówNie może w Polsce spisku żadnego wyśledzić;Więc postanowił świeży kraj, Litwę, nawiedzić,I tu przeniósł się z całym głównym sztabem szpiegów.Żeby zaś mógł bezkarnie po Litwie plądrowaćI na nowo się w łaskę samodzierżcy wkręcić,Musi z towarzystw naszych wielką rzecz wysnowaćI nowych wiele ofiar carowi poświęcić.

Odpowiedz Cytuj
TOM GOŚĆ 03-12-10 20:26

Bronić się daremnie -I śledztwo, i sąd cały toczy się tajemnie;Nikomu nie powiedzą, za co oskarżony,Ten, co nas skarży, naszej ma słuchać obrony;On gwałtem chce nas karać - nie uniknieni kary.Został nam jeszcze środek smutny - lecz jedyny:Kilku z nas poświęcimy wrogom na ofiary,I ci na siebie muszą przyjąć wszystkich winy.Ja stałem na waszego towarzystwa czele,Mam obowiązek cierpieć za was, przyjaciele;Dodajcie mi wybranych jeszcze kilku braci,Z takich, co są sieroty, starsi, nieżonaci,Których zguba niewiele serc w Litwie zakrwawi,A młodszych, potrzebniejszych z rąk wroga wybawi.

Odpowiedz Cytuj
ŻEGO GOŚĆ 03-12-10 20:27

Więc aż do tego przyszło?

Odpowiedz CytujWróć do tematów

Adres tej witryny: https://skarszewy.istrefa.com

istrefa gmina Skarszewy | istrefa powiat starogardzki | istrefa pomorskie | istrefa Polska

Skarszewy - miasto, gmina miejsko-wiejska, powiat starogardzki, województwo pomorskie - portal lokalny
Kod pocztowy: 83-250


Info

  • Strona nie wymaga rejestracji ani logowania.
  • Każda nowa wypowiedź jest anonsowana na stronie głównej.

Szukaj...


Zgłoś problem...

Zgłoś problem techniczny związany z działaniem portalu.

Zgłoś problem